Historia Pielgrzymki Janowskiej

Historia janowskiej pieszej pielgrzymki sięga lat 80., kiedy to mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic brali udział w pielgrzymce lubelskiej. Tworzyli oni oddzielną janowską grupę. Od 1984 r. pielgrzymka ta stała się całkowicie samodzielna.
Piesza Pielgrzymka w starej footgrafii

 

W 1987 r. janowscy pielgrzymi wsławili się dźwiganiem na swych ramionach drewnianego krzyża, który zostawili w miejscowości Lisów. Był to znak poparcia dla mieszkańców tej parafii, którzy heroicznie stanęli w obronie krzyży, siłą ściąganych ze ścian szkolnych klas.
Od 1992 r. pielgrzymka chodzi już swoją stałą obecną trasą z w ramach Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej. Pielgrzymi z całej diecezji idą do Narodowego Sanktuarium na Jasnej Górze w czterech kolumnach: sandomierskiej, ostrowieckiej, stalowowolskiej i właśnie w kolumnie janowskiej. Ta ostatnia jest nazywana Pieszą Pielgrzymką Ziemi Janowskiej, ponieważ gromadzi na pątniczym szlaku nie tylko mieszkańców Janowa Lubelskiego, ale także Modliborzyc i parafii należących do tych dekanatów.
Przed pielgrzymami 11 dni pielgrzymowania i około 320 km do pokonania. Ten trud warto ofiarować w konkretnej intencji pamiętając, że pielgrzymka to również radosny czas rekolekcji w drodze oraz świadectwo wiary dla napotkanych ludzi.

XXXVI Pielgrzymka na Jasną Górę